Pirmās vienotās Latvijas un Igaunijas "Prototron" programmas komandās iegulda 70 tūkstošus eiro.
"Prototron" programma nodrošina mentoringu un palīdz izstrādāt strādājošu prototipu, ieguldot uzņēmumos līdz 35 tūkstošiem eiro, neņemot pretī kapitāldaļas par to. Organizāciju 2012. gadā Igaunijā dibināja "Swedbank", "TalTech" un Tallinas zinātnes parks "Tehnopol". Šogad organizācijai pievienojās jauni partneri – Tartu Universitāte, kā arī jaunuzņēmumu akselerators "Buildit Latvia", kas deva iespēju komandām no Latvijas piedalīties konkursā.
Šī gada pavasarī īstenotajā "Prototron" programmā Igaunijā un Latvijā tika saņemti vairāk nekā 300 pieteikumi, no kuriem 74 bija no Latvijas. "Ja godīgi, esmu nedaudz pārsteigts par nelielo pieteikumu skaitu no Latvijas. Manuprāt, šī programma ir viena no labākajām un izdevīgākajām no jaunuzņēmuma skatupunkta. Varbūt bija pieejama pārāk maz informācijas par programmu, varbūt ir pārsātinājums tirgū? Taču kopumā esmu apmierināts ar rezultātu un "Buildit Latvia" dalība gan organizatoriskajā, gan finansiālajā daļā ir bijusi lietderīga," norāda Matīss Neimanis, "Buildit Latvia" vadošais partneris.
Latvijas "Magnalysis", kas izstrādā risinājumu, kā padarīt magnētiskās rezonanses attēlveidošanu lētāku un lietotājam draudzīgāku, tika piešķirti 20 tūkstoši eiro. 25 tūkstošus eiro piešķīra Igaunijas "10Lines", kas izstrādā robotu, kas vienlaikus var marķēt un krāsot ietves. 10 tūkstošus eiro saņēma Igaunijas "Abbuco", kas plāno izstrādāt saules parku analīzes risinājumu, kas apkopo un analizē informāciju no parkiem, ko izveidojuši dažādi ražotāji, lai maksimāli palielinātu to sniegtās priekšrocības, kā arī "LifePatch", kas izstrādā jaunas paaudzes jūras trauksmes pogu, kas palīdzētu ātrāk un labāk atrast briesmās nonākušu cilvēku jūrā. Lietuvas jaunuzņēmums "Millo Appliances" saņēma 5000 eiro, lai attīstītu viedo virtuves virsmu ar magnētisko motoru.
Programmā piedalījās arī "AG Vibez" no Latvijas, kam bija labākie rezultāti finansējuma piesaistē platformā "Fundwise".
"Prototron" izpilddirektore Jana Budkovskaja norāda, ka ar organizācijas atbalstu komandas izstrādā dažādus inovatīvus risinājumus, kas nākotnē atvieglos dažādu darbību veikšanu. "Cilvēki bieži ir tik pieraduši pie esošajiem risinājumiem un it kā atrodas komforta zonā, ka nezina, ko labāku gribēt. Tomēr vairumā gadījumu jauninājumi būs labāki, ātrāki vai efektīvāki un, ja mēs par to nedomājam iepriekš, tad mēs noteikti to darīsim pēc to izmantošanas," viņa norāda.
Kopš 2012. gada "Prototron" ir finansējis 79 idejas nepilnu 965 tūkstošu eiro apmērā. Šīs komandas ir piesaistījušas papildu finansējumu vairāk nekā 28 miljonus eiro apmērā.
Šī gada "Prototron" otrā kārta sāksies novembrī un pieteikumus varēs iesniegt līdz 15. novembrim.