Jaunākais izdevums

Igaunijas enerģētikas grupa "Alexela" pērn strādājusi ar 5,3 miljonu eiro zaudējumiem pretstatā 8,7 miljonu eiro peļņai 2023.gadā, liecina uzņēmuma finanšu pārskats.

"Alexela" ieņēmumi pērn bijuši 594,2 miljoni eiro jeb par 3,8% mazāki nekā 2023.gadā, kad tie bija 617,9 miljoni eiro.

Kompānijas pamatdarbības peļņa nedaudz pārsniedza piecus miljonus eiro, līdz ar to tā bija 2,6 reizes mazāka nekā 2023.gadā, kad pamatdarbības peļņa bija 13,2 miljoni eiro.

Uzņēmumā norādīja, ka finanšu rezultātus būtiski ietekmēja Igauniju un Somiju savienojošā elektrības kabeļa "Estlink 2" pārrāvums, lētākas gāzes no Krievijas radītā konkurence un vispārējā ekonomikas lejupslīde. Vienlaikus "Alexela" enerģētikas portfelis sasniedza pārdošanas rekordu un pērn grupa gala patērētājiem piegādāja vairāk nekā 5,9 teravatstundas enerģijas. Apgrozījuma kritumu uzņēmumā skaidroja ar enerģijas cenu kritumu.

Pagājušajā gadā "Alexela" vairāk nekā 10,5 miljonus eiro investēja dažādos projektos un informācijas tehnoloģiju risinājumos.

Pērn turpinājās arī sūknētās hidroakumulācijas stacijas būvniecība Paldiskos. Projekts sasniedza tādu posmu, ka gada otrajā pusē bija jāparaksta piegādes līgumi ar tehnoloģiju piegādātājiem, lai varētu turpināt attīstību. Sākotnēji bija plānots līdz 2024.gada vasaras beigām izlemt par investīcijām, bet tas netika izpildīts. "Alexela" to pamatoja ar to, ka kavējas vienošanās ar valsti par sadarbības modeli. Galīgo investīciju lēmumu tagad plānots pieņemt 2027.gadā, savukārt vienošanos ar valsti par sadarbības modeli paredzēts panākt šogad.

"Alexela" pieder degvielas uzpildes staciju tīkls, kurā līdzās naftas izcelsmes degvielai tiek piedāvāta arī biogāze, sašķidrinātā dabasgāze un elektrība. Kompānija attīsta arī ūdeņraža enerģiju. "Alexela" pēc aprites ekonomikas principiem ražo biogāzi, būvē saules un vēja parkus, kopā ar partneriem pārvalda sašķidrinātās dabasgāzes termināli Haminas ostā Somijā, kā arī attīsta atjaunīgās enerģijas akumulācijas infrastruktūru Paldiskos.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas enerģētikas uzņēmums “Alexela”, kas līdz šim Latvijā elektroenerģiju aktīvi piegādāja uzņēmumiem, paplašina savu darbību un tagad piedāvā privātpersonām izvēli starp trim dažādiem elektroenerģijas tarifu plāniem.

Šis solis sniedz plašākas izvēles iespējas Latvijas mājsaimniecībām un iezīmē būtisku posmu uzņēmuma attīstībā.

Jaunais elektroenerģijas piedāvājums ir izstrādāts, ņemot vērā dažādas klientu vajadzības, patēriņa paradumus un attieksmi pret cenu svārstībām. Tas ļauj izvēlēties piemērotāko pieeju – vai nu izmantot biržas cenu priekšrocības, fiksēt izmaksas konkrētam periodam, vai arī izvēlēties “elastīgo elektrības tarifu” ar fiksētu mēneša maksu, kas tiek regulāri pārskatīta atbilstoši tirgus tendencēm.

Latvijā uzņēmuma ambīcija ir sasniegt 15% elektroenerģijas tirgus daļu līdz 2030. gadam. Papildu “Alexela” strādā pie tā, lai enerģētikas nozare kļūtu caurspīdīgāka, atvērtāka un orientēta uz cilvēku, padarot enerģijas izvēli vienkāršu un saprotamu.

Ekonomika

Lielākie ģimenes uzņēmumi pasaulē, Eiropā un Latvijā

Db.lv,16.04.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Profesionālo pakalpojumu uzņēmuma EY un Sanktgallenes Universitātes Pasaules 500 Lielāko Ģimenes Uzņēmumu Indekss par 2025. gadu atklāj, ka Indeksā iekļauto ģimenes uzņēmumu kopējie ieņēmumi bija 8,8 triljoni ASV dolāru, kas ir par 10% vairāk nekā 2023. gada Indeksā, kas būtiski apsteidz pasaules ekonomikas izaugsmi šajā periodā.

2025. gada Indekss atklāj, ka lielākais ģimenes uzņēmums pasaulē ir ASV Walmart ar 648,13 miljardu ASV dolāru apgrozījumu, kam seko Vācijas Volkswagen Group ar 356,71 miljardu ASV dolāru apgrozījumu un Vācijas Schwarz Group ar tās 179,09 miljardu ASV dolāru ieņēmumiem.

“Veiksmīgākie ģimenes uzņēmumi ir vienlaicīgi gan tradicionāli, gan ļoti dinamiski. Mēs redzam, ka no Indeksā pārstāvētajiem 500 pasaules lielākajiem ģimenes uzņēmumiem, vairāk kā četras piektdaļas ir vecāki par 50 gadiem un trešdaļa ir vecāki par simts gadiem. Tas norāda uz spēcīgu, iesakņojušos tirgus pozīciju kopšanu laika gaitā un ģimeņu motivāciju saglabāt sava biznesa veiksmi. Tomēr šie uzņēmumi pastāvīgi ir arī aktīvi darījumu tirgos, lai uzturētu savu izaugsmi, proti, 47% no Indeksa uzņēmumiem kopš 2023. gada ir īstenojuši vismaz vienu M&A jeb uzņēmumu pirkšanas vai apvienošanās darījumu. Varam secināt, ka labākā recepte ģimeņu uzņēmumu attīstībai ir stabilas tradīcijas, kuras pastāvīgi papildina mūsdienīga, aktīva rīcība,” saka Guntars Krols, EY partneris Baltijas valstīs.