Enerģētika

Dekarbonizācija bez plāna nedos rezultātu

Armanda Vilciņa,07.07.2025

Jaunākais izdevums

Nozaru dekarbonizācija prasa būtiskas pārmaiņas gan infrastruktūrā, gan tehnoloģijās, taču Latvijas līdzšinējais attīstības temps joprojām atpaliek no izaicinājuma mēroga, vienisprātis ir eksperti.

Mums joprojām jāpiestrādā, lai radītu skaidru redzējumu, kā dažādos enerģētikas segmentos īstenot pāreju uz ilgtspējīgām tehnoloģijām, norāda Aivars Tihane, AS Gaso valdes loceklis. Viņš atzīmē, ka bez vienotas pieejas un rīcības konsekvences pastāv risks, ka pārmaiņas notiks sadrumstaloti un nenesīs gaidīto rezultātu. Šobrīd aktuāla ir, piemēram, biometāna ražošanas nozares attīstība, jo drīzā nākotnē ir cerības uz jauniem uz ūdeņradi bāzētiem risinājumiem, atzīmē A.Tihane, aicinot nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus. Mēs nedrīkstam iznīcināt sistēmu, kas strādā, pirms esam radījuši ko jaunu, spriež A.Tihane, uzsverot, ka esošā infrastruktūra ir efektīva un tās vērtība ir maksimāli jāizmanto.

Vajadzīgs pamatojums

Jebkura procesa virzīšanā ir divi instrumenti, kas palīdz motivēt iesaistītās puses veikt nepieciešamās pārmaiņas, – burkāns un pātaga, atzīmē A.Tihane. “Ja runājam par atjaunojamo energoresursu (AER) izmantošanu, tad burkāns šajā gadījumā noteikti ir nauda. Pēdējos gados, piesaistot finansējumu jebkādam projektam, obligāti jāpievērš uzmanība emisijām un ne tikai paša patēriņam, bet drīzumā - arī upstream un downstream ietekmei. Ilgtspējīgiem risinājumiem iespējas šobrīd ir daudz plašākas - pieaug gan pieejamā publiskā atbalsta apjoms, gan investoru interese. Pātaga šajā kontekstā savukārt ir normatīvā vide, kas nosaka arvien stingrākas prasības, nepārprotami virzot tirgus dalībniekus uz dekarbonizāciju,” norāda A.Tihane.

Uldis Bariss, AS Conexus Baltic Grid valdes priekšsēdētājs, uzskata, ka, lai nodrošinātu Latvijas enerģētikas sektora pāreju uz zaļākām un ilgtspējīgākām tehnoloģijām, pirmkārt nepieciešams ekonomiskais pamatojums. “Šobrīd mēs redzam vairākas nozares un segmentus, kuros attīstība notiek tieši tādēļ, ka pastāv šis ekonomiskais pamatojums. Savukārt tajās jomās, kurās tā trūkst, tirgus pats par sevi šo virzību nodrošināt nespēj. Tur nepieciešams valsts atbalsts vai atbilstošs regulējums. Vienlaikus mums gan jāapzinās, ka Latvijas ekonomikai nav iespēju nodrošināt apjomīgas subsīdijas visām nozarēm, tāpēc šobrīd mums ir ļoti rūpīgi jāizvērtē, kurās jomās mēs ieguldām un kurās nē,” domā U.Bariss.

Visu rakstu lasiet 1.jūlija žurnālā Dienas Bizness!

Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Dabasgāzes sadales sistēmas operatora AS "Gaso" apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 67,639 miljoni eiro, kas ir par 19,6% vairāk nekā 2023.gadā, bet uzņēmuma peļņa pieauga par 80,3%, sasniedzot 13,063 miljonus eiro, liecina kompānijas publiskotais finanšu pārskats.

Tostarp "Gaso" ieņēmumi no dabasgāzes sadales 2024.gadā bija 66,448 miljonu eiro apmērā, kas ir par 25,6% vairāk nekā 2023.gadā, kad kompānijas ieņēmumi no dabasgāzes sadales bija 52,909 miljoni eiro. Vienlaikus kompānijas ieņēmumi no sadales sistēmas pieslēguma maksas 2024.gadā veidoja 287 000 eiro, bet citi pamatdarbības ieņēmumi bija 904 000 eiro apmērā.

"Gaso" sadales tīklos lietotājiem padotās dabasgāzes apmērs pērn pieaudzis par 8,6% - līdz 8,8 teravatstundām (TWh).

Finanšu pārskata vadības ziņojumā norādīts, ka dabasgāzes patēriņa izmaiņas ietekmēja zemāka temperatūra 2024.gada janvārī nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, tādējādi lietotāju nepieciešamība pēc dabasgāzes pieauga. Sadales pakalpojuma ieņēmumu pieaugums skaidrojams ar to, ka pērn palielinājās lietotājiem nodotais dabasgāzes daudzums un no 2024.gada 1.janvāra ir spēkā jaunie dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifi.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Dabasgāzes sistēmas operators AS "Gaso" dividendēs no iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas izmaksās 10,347 miljonus eiro, liecina kompānijas publiskotā informācija par akcionāru sapulcē pieņemtajiem lēmumiem.

Atbilstoši akcionāru sapulces lēmumam dividendēs tiks izmaksāts kopumā 10,347 miljoni eiro jeb 0,26 eiro par akciju, izmaksu veicot no iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas, kas radusies pēc 2018.gada 1.janvāra.

Tāpat pieņemts lēmums "Gaso" 2024.gada peļņu 13 062 902 eiro apmērā ieskaitīt uzņēmuma nesadalītajā peļņā.

Akcionāru sapulcē apstiprināts "Gaso" gada pārskats un atkarības pārskats par 2024.gadu.

Pieņemts lēmums arī apstiprināt papildu atlīdzības izmaksu SIA "PricewaterhouseCoopers"4900 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apmērā par papildus revīzijas izmaksām, kas radās "Gaso" pamatlīdzekļu pārvērtēšanas rezultātā.

"Gaso" apgrozījums pagājušajā gadā bija 67,639 miljoni eiro, kas ir par 19,6% vairāk nekā 2023.gadā, bet uzņēmuma peļņa pieauga par 80,3%, sasniedzot 13,063 miljonus eiro.