Proporcionāli vērtējot, trīs septītdaļās Eiropas banku drošības arhitektūras ir konstatēti šķībumi , trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Tā var secināt no Starptautisko norēķinu bankas (SNB) Bāzeles banku uzraudzības komitejas (BK) nesenā novērtējuma par Eiropas Savienības (ES) banku sektora atbilstību Bāzeles III regulējumiem. BK izstrādāja 2011. gadā SNB dalībnieki – 60 centrālās bankas un monetārās politikas iestādes – pieņēma Bāzeles III regulējumus savu jurisdikciju banku sektoriem, lai novērstu globālas finanšu krīzes atkārtošanās iespēju. Prasības, kuru interpretācija un piemērošana aizvien ir procesā kā interešu grupu nemitīgu cīņu lauks, cita starpā paredz lielākas banku pašu kapitāla rezerves, samazinātu kredītplecu un lielāku likviditāti.
Publicētais BK novērtējums liecina, ka no 14 banku drošības parametriem ES likumdošana un tās piemērošana četros parametros «lielākoties atbilst» prasībām, «atspoguļojot faktu, ka vairums, tomēr ne visi globālo standartu nosacījumi bijuši apmierināti», komentē pats pētījuma publicētājs SNB. Problemātiski ir divi Eiropas banku aspekti. Viens no tiem ir iekšējo reitingu modelī balstītais finanšu iestāžu kredītrisku izvērtējums salīdzinājumā ar valdību un korporāciju obligācijām un mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) kreditēšanu. Šī komponente novērtēta kā neatbilstīga BK standartiem. Saskaņā ar BK veikto analīzi negatīvās korekcijas MVU kreditēšanas sektorā liek secināt, ka Eiropas bankas ir pārāk optimistiskas par pašu kapitāla līmeņa prasību izpildi. Dokumentā teikts, ka MVU kredītu negatīvas korekcijas ietekme uz trim Eiropas kredītiestādēm «būtu nozīmīga, bet divas citas [šai ziņā] būtu uz robežas starp nozīmīgām un smagām».
Otra kritizētā komponente, kas arī novērtēta kā BK standartiem neatbilstīga, ir Eiropas finanšu iestāžu darījumu partneru kredītrisks darījumos ar atvasinātajiem vērtspapīriem. DB jau vairākkārt rakstījis (piemēram, Arī nākamreiz krīze būs uz nodokļu maksātāju rēķina, 06.02.2014.) par Eiropas banku strukturālajiem riskiem, kas tieši atvasināto vērtspapīru vaļīgās politikas dēļ pamatīgākas likviditātes krīzes radīta domino efekta situācijā var ieraut jaunā krīzē ne vien bankas, bet atkal visu ekonomiku un sabiedrību. Principiāls risks un nekonsekvence, uz ko norāda BK, Eiropā ir arī valstu obligāciju uzskatīšana par pilnībā drošiem aktīviem.
Visu rakstu Eiropa aizvien riskē lasiet trešdienas, 10. decembra, laikrakstā Dienas Bizness (4. lpp.)!