Trīs finanšu krīzes gadi ir «izsūkuši pasaules spēju» tikt galā ar tālākiem satricinājumiem, liecina Pasaules ekonomikas foruma Globālo Risku ziņojums, vēsta CNBC.
«Risku, kas apdraud globālo stabilitāti, biežums un smagums ir palielinājies, bet globālo pārvaldības sistēmu spēja tikt ar tiem galā - nē,» teikts ziņojumā.
«Divdesmitā gadsimta sistēmas nespēj pārvaldīt 21.gadsimta riskus; mums nepieciešamas jaunas tīkla sistēmas, lai identificētu un risinātu globālos riskus pirms tie kļūst par globālām krīzēm,» sacījis Roberts Grīnhils, Pasaules ekonomikas foruma pārstāvis. Viņš norādījis, ka tradicionālie atbildes mehānismi uz riskiem vienkārši novirza tos uz citām sabiedrības daļām.
Ziņojumā izceltas trīs galvenās jomas, kas ietekmēs pasauli nākamajā desmitgadē.
Daniels M. Hofmans, Zurich Financial Services galvenais ekonomists un ziņojuma līdzautors, brīdina, ka nepieciešamas lielas makroekonomiskas pārmaiņas.
«Pašreizējā fiskālā politika ir nestabila lielākajā daļā industrializēto ekonomiku. Tā kā trūkst tālejošu strukturālu korekciju, ir liels valstu defoltu risks,» viņš norādījis, piebilstot: «Krīzes izraisītās parādsaistības ir samazinājušas spēju tikt galā ar tālākiem satricinājumiem līdz kritiski zemam līmenim.»
Otrkārt, risku visām valstīm rada ēnu ekonomika. 2009.gadā nelegālās tirdzniecības vērtība visā pasaulē bijusi 1,3 triljoni dolāru un tā arvien pieaug. Šie riski, kas rada milzīgas izmaksas likumīgām saimnieciskām darbībām, vājina valstis, apdraud attīstības iespējas, mazina tiesiskumu un iesloga valstis nabadzības un nestabilitātes ciklos, norāda ziņojuma autori.
Treškārt, pasaules iedzīvotāju skaitam turpinot pieaugt, arvien lielāku spriedzi radīs resursu trūkums.