Hipotekāro aizdevumu pievienotā procentu likme šogad pirmajos piecos mēnešos samazināta 7246 kredītiem, kas summāri veido teju 11% no visu hipotekāro kredītu portfeļa Latvijā, informē Latvijas Bankas Pētniecības daļas vadītājs Kārlis Vilerts.
Viņš norādīja, ka maijā pievienotā likme samazināta 979 hipotekārajiem kredītiem, tostarp 921 to darīja pie esošā aizdevēja, bet 58 pārkreditējās.
Kopš gada sākuma pievienotās procentu likmes samazinātas jau 7246 mājsaimniecībām, kas ir pusi vairāk nekā iepriekšējos trijos gados kopā. Aptuveni puse no šīm mājsaimniecībām ir piedalījušās "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") garantiju programmās, kas liecina, ka likmes aktīvi samazina mājsaimniecības ar bērniem.
Kredītu, kuriem samazinātas pievienotās procentu likmes, atlikums šā gada laikā pārsniedzis pus miljardu eiro jeb teju 11% no visa hipotekārā kredītu portfeļa Latvijā.
Vilerts skaidro, ka vidējais likmes samazinājums joprojām ir ap 0,5 procentpunktiem tiem, kas likmi samazināja pie esošā aizdevēja un 0,8 procentpunkti tiem, kas to darīja pārkreditējoties. Tas ir ļāvis šiem kredītņēmējiem samazināt procentu maksājumus par vidēji 370 un 500 eiro gadā. Kopējais ietaupījums gada laikā sasniedz 2,5 miljonus eiro, bet visa atlikušā kredītu termiņa laikā - 36 miljonu eiro.
Jau ziņots, ka 2024.gadā stājās spēkā grozījumi virknē normatīvu, lai iedzīvotājiem vienkāršotu hipotekāro pārkreditēšanu starp aizdevējiem. Līdz šā gada sākumam iedzīvotāji šo iespēju izmantoja visai maz, jo 2023.gada decembrī tika pieņemti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, paredzot kompensēt 30% no kredīta kopējiem procentu maksājumiem.
Lai nezaudētu šo kompensāciju, vairākumam kredītņēmēju nebija izdevīgi pārkreditēt līdz 2023.gada 31.oktobrim saņemtos hipotekāros kredītus. 2025.gada janvārī tika izmaksāta pēdējā kompensācija, līdz ar to hipotekārā kredīta ņēmējiem parādījās motivācija apsvērt kredīta nosacījumu uzlabošanu, izvērtējot nosacījumus savā un konkurējošās bankās vai citās finanšu iestādēs, kas izsniedz hipotekāros kredītus.
Lai ikviens kredītņēmējs varētu salīdzināt kredīta procentu likmi ar pašlaik izsniegto kredītu vidējo pievienoto procentu likmi un aprēķināt ieguvumu no pārkreditēšanas, Latvijas Banka vietnē "Naudas skola" ir publicējusi procentu likmju salīdzināšanas rīku un pārkreditēšanas kalkulatoru. Turpat arī soli pa solim aprakstīts pārkreditēšanas process, sniegti skaidrojumi un atbildes uz iespējamiem jautājumiem.