Saskaņā ar 2012. gadā pieņemto sanācijas programmas darbu grafiku Olaines šķidro bīstamo ķīmisko atkritumu izgāztuves vietā jau bija jāaug mežam.
Taču meža nav un tuvākajā nākotnē arī nebūs, vēsta laikraksts Neatkarīgā.
13 hektāros četrās milzu vannās un apakšā zem tām joprojām skalojas viss, ko vien var atrast Mendeļejeva tabulā, un pie tā vistiešākajā mērā vainojams Valsts vides dienests (VVD), norāda laikraksts. Naudas pasākumam bija pārpārēm. Finanšu ministrija vēsta, ka kopējais piešķīrums projektam bija vairāk nekā astoņi miljoni eiro, turklāt lielāko daļu izmaksu segtu Eiropas Savienība. Laika arī netrūka. Taču nule iepirkuma procedūra pārtraukta. Projektu vairs nevar paspēt īstenot līdz nākamā gada beigām, kad jānoslēdz visi rēķini vecajā finanšu plānošanas periodā. Savukārt jaunajā Eiropas Savienības budžetā naudu piesārņoto vietu sakopšanai nav plānots piešķirt. Iespēja saņemt līdzekļus bija septiņus gadus, taču Latvija šo iespēju nomuļļājusi.
Protams, lielākās dusmas par to esot olainiešiem, kuru gruntsūdeņos izgāztuves indes izplatās ar ātrumu 60 metri gadā. Jau pirms krietna laika Olaines novada mērs Andris Bergs, jūtot, ka projekts buksē, prasījis, lai tā īstenošanu uztic pašvaldībai: «VVD trīs gadus neko nedarīja! Taču Vides ministrija mums atteica. Laikam gribēja caur savām rokām to naudu izlaist.» Atšķirībā no ministrijas un vides dienesta pašvaldība uzskata, ka Eiropas naudu vēl ir iespējams paņemt. Par to arī tuvākajā laikā plānots runāt ministrijā. Bet – ja nē, valdībai jāapņemas šo bīstamo objektu sakārtot par valsts naudu. «Mums ir vienalga, kā tas tiek izdarīts, bet tas ir jāizdara,» teicis mērs.
Likvidējamā ķīmiskā piesārņojuma apjoms esot iespaidīgs. 2700 m3 cieto atkritumu, 1650 m3 šķidro atkritumu, 109 500 m3 piesārņotu gruntsūdeņu un 10 000 m3 augsnes. 7300 m3 atkritumu radīsies attīrīšanas rezultātā, un tad vēl ir jālikvidē vairāki dziļurbumi, kuros padomju laikā pumpētas indes. Divi no tiem ir pat 1,2 kilometrus dziļi.