Eksperti

No droniem līdz kibertelpai: kā Latvija stiprina NATO aizsardzības spējas

Elīna Egle, Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas (DAIF Latvija) valdes priekšsēdētāja,02.07.2025

Jaunākais izdevums

Šā gada 24. jūnijā Hāgā, Nīderlandē, dienu pirms NATO samita, norisinājās NATO Industrijas forums, kas iezīmēja būtiskas pārmaiņas – kā alianse raugās uz sadarbību ar industriju, lai stiprinātu drošību un aizsardzību.

Ja agrāk NATO ietvaros uzmanība tika pievērsta galvenokārt militāro spēju pilnveidei, tad tagad skaidri redzams – investīcijas aizsardzībā nozīmē arī ieguvumus tautsaimniecībā, tehnoloģiju attīstību un sabiedrības kopējo spēju pielāgoties un vadīt ārkārtas situācijas. Tas ir svarīgi arī Latvijai, kas jau kopš 2019. gada strādā pie visaptverošas valsts aizsardzības principu iedzīvināšanas, paverot jaunas iespējas un vienlaikus izaicinājumus mūsu aizsardzības un drošības industrijai, kā arī pastiprinot rīcību kibertelpā, kosmosā un civilmilitārajā sadarbībā.

Runa nav tikai par ieročiem, sakariem un tankiem, bet arī par kritisko izejvielu pieejamību, piegādes drošības ķēžu pārskatīšanu un ražošanas kapacitātes kāpināšanu. Kā savulaik uzsvēra NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs NATO Industrijas forumā Stokholmā 2023. gadā – “Nav aizsardzības bez industrijas.”

Rūpnieciskās jaudas, izejvielu pieejamība un spējas nodrošināt stabilas piegādes ķēdes bija šī gada diskusiju un rīcībpolitikas pamatā. NATO samitā Hāgā īpaši tika uzsvērts, cik svarīgi ir alianses valstīm būt gatavām operatīvi nodrošināt būtiskākās tehnoloģijas, komponentes un iekārtas arī krīzes situācijās. Latvijas uzņēmumiem šajā jomā ir ko piedāvāt – gan augstas precizitātes metālapstrādes un elektronikas iekārtas, gan prasmes izstrādāt specializētas detaļas un komponentes, ko iespējams ātri pielāgot aizsardzības vajadzībām. Šis ir brīdis, kad mūsu industrija var kļūt par nozīmīgu sadarbības partneri NATO dalībvalstu armiju vadošajiem piegādātājiem.DAIF Latvija jau iepriekš – 2022. gadā – aicināja valdību un Ekonomikas ministriju strādāt pie tautsaimniecības noturības jautājumiem, mazinot ražotāju un pakalpojumu sniedzēju atkarību no piegādātājiem ārpus NATO dalībvalstīm un partnervalstīm.

Arī NATO tagad aicina katru valsti rūpīgi izvērtēt un mazināt atkarību. Mēs aicinām Latvijas valsts institūcijas arvien ciešāk sadarboties ar vietējiem ražotājiem, veidojot stratēģiskos krājumus un attīstot ražošanas kapacitāti, kas var stiprināt mūsu valsti un visu aliansi kopumā.

Kibertelpa ir mūsdienu aizsardzības līnija, kurā neredzam fiziskos ieročus. Samitā tika skaidri pausts, ka arī kiberuzbrukumi tiek uzskatīti par nopietniem drošības apdraudējumiem – līdzvērtīgiem militāram iebrukumam. Īpaša uzmanība tika pievērsta kritiskās infrastruktūras aizsardzībai – tādai kā elektroapgāde, veselības aprūpes sistēmas vai datu pārraides centri. Uzbrukums šādām sistēmām var nopietni ietekmēt sabiedrības ikdienas dzīvi un valsts funkcionēšanu. NATO samitā paustā apņemšanās atvēlēt 5 % aizsardzības budžeta, tostarp 1,5 % kiberdrošībai, ir nopietni jāizvērtē gan no sabiedrības noturības, gan ekonomiskās drošības prizmas.

Latvijā jau šobrīd darbojas vairāki uzņēmumi ar augstu kompetenci kiberdrošībā, kas spēj nodrošināt gan preventīvus risinājumus, gan reaģēt uz apdraudējumiem. Vairāki DAIF Latvija biedri aktīvi attīsta inovatīvus kiberdrošības risinājumus, iesaistās starptautiskos konsorcijos, apliecinot mūsu uzņēmumu spēju konkurēt starptautiskā mērogā. Ir svarīgi, lai šis potenciāls tiktu iekļauts valsts aizsardzības un drošības koncepcijās. Tas nozīmē ne tikai sadarbību starp privāto sektoru un valsts institūcijām, bet arī ieguldījumus apmācībās, testēšanas vidēs un reālos scenārijos, kur kopīgi trenēties, lai stiprinātu mūsu kibertelpas drošību un veicinātu tās aizsardzību.

Tikpat nozīmīgs vektors ir kosmosa telpa, kur Latvijai jāpapildina kosmosa stratēģija ar aizsardzības mērķiem paredzētu komercsektora iesaisti. Simboliski, ka 25. jūnijā valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas virzītos grozījumus, kas paredz Latvijas industrijas un zinātnes dalību Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) programmās un 4,9 miljonu eiro papildu ieguldījumu. Šis finansējums sekmēs Latvijas zinātnes un augsto tehnoloģiju nozares attīstību, veicinās uzņēmumu un pētniecības institūciju dalību starptautiskos projektos un nodrošinās ekonomiskos ieguvumus un drošību.

Ko tas nozīmē mums – Latvijai un katram no mums? No malas šie jautājumi par kritiskām izejvielām, kiberdrošību vai kosmosa tehnoloģijām var šķist tāli un tehniski. Taču patiesībā tie ir ļoti cieši saistīti ar mūsu ikdienas drošību un labklājību. Runa nav tikai par armiju vai ieročiem. Runa ir par to, vai krīzes brīdī bruņotajiem spēkiem, iekšējās drošības un palīdzības dienestiem būs pieejami sakari, elektrība, medikamenti, vai būs ražošanas spējas kritisko pakalpojumu un preču grupās.

Proti, vai mēs spēsim aizsargāt kritisko infrastruktūru – arī slimnīcas un skolas – no arvien jaudīgākiem kiberuzbrukumiem? Vai spēsim paši saražot nepieciešamo, ja globālās piegādes ķēdes apstājas? Mēs redzam, ka NATO valstis arvien vairāk apzinās – aizsardzība sākas ar stipru ekonomiku, gudrām tehnoloģijām un gatavību rīkoties kopā. Arī Latvija ir daļa no šīs kopējās sistēmas, un mums ir visas iespējas dot savu pienesumu.

Mūsu uzņēmēji un zinātnieki nav novērotāji, bet aktīvi dalībnieki – inovāciju radītāji, tehnoloģiju izstrādātāji, drošības stiprinātāji. DAIF Latvija jau ir devusi savu ieguldījumu NATO diskusijās, un mēs esam gatavi sadarboties ar valdību, uzņēmējiem un pētniekiem, lai Latvija būtu uzticams partneris šajos svarīgajos drošības procesos.

Ražošana

Latvijas aizsardzības industrijas apgrozījums pērn varētu būt sasniedzis divus miljardus eiro

LETA,28.04.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas aizsardzības industrijas apgrozījums pagājušajā gadā varētu būt sasniedzis divus miljardus eiro, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas ("DAIF Latvija") valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele.

Viņa skaidroja, ka 2024.gada revidētie dati par visiem uzņēmumiem vēl nav zināmi, bet 2023.gadā uzņēmumu apgrozījums pārsniedza 1,6 miljardus eiro. Tādēļ par pagājušo gadu Egle-Ločmele prognozē, ka apgrozījums būs ap diviem miljardiem eiro.

Egle-Ločmele arī uzsvēra, ka eksports veido apmēram 400 miljonus eiro. Līdzīga summa varētu būt arī samaksātajos nodokļos."DAIF Latvija" vadītāja atzīmēja, ka asociācijai ir ļoti straujš biedru skaita pieaugums, kas nozīmē, ka daudzi uzņēmumi redz iespēju attīstīties arī aizsardzības nozarē.

Egle-Ločmele informēja, ka Nacionālo bruņoto spēku (NBS) iepirkumos regulāri kā piegādātāji parādās apmēram 500 uzņēmumu, bet daudzi asociācijas biedri arī strādā tikai eksportam. Tāpat ir uzņēmumi, kas strādā iekšlietu sistēmas vajadzībām.

Ražošana

Drošības un aizsardzības industrijas uzņēmumi pērn varētu būt sasnieguši divu miljardu eiro apgrozījumu

LETA,27.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Drošības un aizsardzības industrijas uzņēmumi pagājušajā gadā varētu būt sasnieguši divu miljardu eiro apgrozījumu salīdzinājumā ar 1,6 miljardiem eiro 2023.gadā, pirmdien intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" sacīja Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle.

Viņa gan vērsa uzmanību, ka inovācijām un pētniecībai aizsardzības industrijā no valsts puses tiek atvēlēts neliels finansējums - viena līdz divu miljonu eiro apmērā, un pēdējos divos-trīs gados tas nav pieaudzis.

Tāpat Egle sacīja, ka lielāko tiesu no apgrozījuma veido aizsardzības industrijas eksports, bet vietējie pasūtījumi nav tik lielā apmērā. Tostarp Egle minēja, ka, piemēram, no Latvijas ražotājiem tiek iepirkti tikai 10% no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nepieciešamā individuālā aprīkojuma - taktiskā apģērba, munīcijas, kiberdrošības pakalpojumiem.

Egle atzina, ka vienlaikus aizsardzības nozarei nepieciešamajās būvniecības, inženiersistēmu, transporta dzīves cikla nodrošināšanas jomās vairāk nekā 80% tiek iepirkti no Latvijas uzņēmumiem.

Ražošana

Ārvalstu drošības nozares uzņēmumi izrāda interesi sadarbības stiprināšanai ar Latviju

LETA,16.06.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ārvalstu aizsardzības un drošības nozares uzņēmumi izrāda lielu interesi stiprināt sadarbību ar Latvijas uzņēmumiem, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas ("DAIF Latvija") valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele.

Viens no šo uzņēmumu mērķiem ir kāpināt savu kapacitāti un ražošanas jaudas atbilstoši pieprasījumam.

Egle-Ločmele sacīja, ka pieaug arī interese par Latvijas uzņēmumiem, kas izstrādā dažādas komponentes, tostarp par uzņēmumiem, kas bijuši aktīvi civilos segmentos, piemēram, autobūvē un citās tautsaimniecības nozarēs. Pieaugusi interese par šo uzņēmumu devumu tieši aizsardzības un drošības nozarē.

Pēc Egles-Ločmeles teiktā, ir likumsakarīgi, ka šādi darījumi kļūst publiskāki. Viņa prognozēja, ka darījumu skaits aizsardzības un drošības nozarē varētu pieaugt.

Darījumu, kurā Zviedrijas aizsardzības un drošības nozares uzņēmuma "Scandinavian Astor Group" (SAG) nopirka Latvijas mazkalibra munīcijas ražošanas uzņēmuma SIA "Ammunity", Egle-Ločmele aģentūrai LETA atturējās komentēt, norādot, ka "Ammunity" nav "DAIF Latvija" biedrs.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijai ir milzīgs potenciāls attīstīties militārajā industrijā, norāda uzņēmējs Niks Jansons, kurš šo tēmu no dažādiem aspektiem izpētījis biznesa kanālā “BlackBox Business”.

“BlackBox Business” ir vietējo uzņēmēju Nika Jansona un Matīsa Ansviesuļa radīts kanāls, kur abi eksperti video formātā vēsta par aktuālākajiem biznesa notikumiem Baltijā un Austrumeiropā. “BlackBox” radītais saturs ir pieejams video straumēšanas vietnē “YouTube” un tas veidots angļu valodā - ar mērķi uzrunāt ne tikai latviešu uzņēmējus, bet pirmo reizi Latvijas podkāstu vēsturē iekarot arī ārzemju auditorijas uzticību. Šobrīd Niks Jansons “YouTube” jau attīstījis spēcīgu biznesa satura kanālu latviešu valodā, kur populārāko video skatījumu skaits strauji tuvojas jau 100 tūkstošiem. “BlackBox” plānots kā šī kanāla paplašinājums - gan satura, gan valodas ziņā.

Ekonomika

Latvijas armijas iepirkumos līdz 2036.gadam vietējās industrijas dalību plāno palielināt līdz 30%

LETA,10.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas armijas iepirkumos līdz 2036.gadam vietējās industrijas dalību plāno palielināt līdz 30%, tiekoties ar Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas (LDAIF) biedriem, norādījis aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Saskaņā ar ministra teikto, Aizsardzības ministrija plāno palielināt vietējās industrijas iesaisti Nacionālo bruņoto spēku (NBS) iepirkumos - līdz 2028.gadam tā tiks dubultota, sasniedzot 20% no iegāžu apjomam, bet līdz 2036.gadam - trīskāršota, sasniedzot 30%.

Līdz 2028.gadam plānots kāpināt arī aizsardzības nozares inovāciju attīstībai paredzēto finansējumu, sasniedzot 1,5% no aizsardzības budžeta, bet 2036.gadā tas sasniegs jau 3% no aizsardzības budžeta.

Tāpēc ministrs aicināja LDAIF biedrus aktīvi piedalīties inovāciju atbalsta pasākumos. Viņš arī piezīmēja, ka aizsardzības industrija veiks NBS apgādi ne vien miera laikā, bet arī krīzes un kara gadījumā, kam ir būtiska loma militāro piegāžu drošības risku mazināšanā.

Politika

Tuvākajā laikā valdībā plānots pieņemt aizsardzības industrijas un inovāciju attīstības stratēģiju

LETA,17.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tuvākajā laikā valdībā plānots pieņemt aizsardzības industrijas un inovāciju attīstības stratēģiju, pirmdien pēc tikšanās ar aizsardzības industrijas uzņēmēju organizācijas pārstāvjiem sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Pēc stratēģijas pieņemšanas sekošot arī skaidrs rīcības plāns, atzīmēja premjere. "Viens ir stratēģijas nepieciešamība, kā mēs attīstāmies līdz 2036.gadam, bet mums noteikti ir vajadzīgs arī plāns, ko mēs darām tūlīt un tagad," sacīja Siliņa.

Ministru prezidente pauda, ka plāns būšot jau precīzāks dokuments, kur būšot lielāka skaidrība.

Premjere atzīmēja, ka stratēģijā izskatīta attīstība pa gadiem, taču pirms šodienas tikšanās ar uzņēmējiem viņa ar aizsardzības un ekonomikas ministriem pārrunājusi, ka šie datumi esot pārāk tāli un būtu nepieciešams ātrāk palielināt vietējo ražošanu, skaidri noteikt, cik liels, piemēram, būs ieguldījums pētniecībā.

Ekonomika

DAIF Latvija un LAIK paraksta vienošanos par sadarbību kosmosa tehnoloģiju attīstībā

Db.lv,14.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Kosmosa industrijas asociācija (LAIK) un Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija (DAIF Latvija) paraksta vienošanos par sadarbību.

Sadarbības mērķis ir stiprināt Latvijas kosmosa kosmosa nozares un drošības industrijas sadarbību, veicinot inovācijas un attīstību un kopīgi sekmējot valsts aizsardzības un drošības spējas.

Vienošanās veicinās Latvijas kosmosa industrijas uzņēmumu konkurētspēju, tehnoloģiju un zināšanu pārnesi, kā arī nostiprinās drošību gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā.

"Šāda vienošanās ir būtiska, lai Latvijas drošības un aizsardzības industrijas savstarpējā sinerģijā izmantotu kosmosa tehnoloģiju potenciālu. Sadarbība ar LAIK mums ļaus straujāk attīstīt inovatīvus risinājumus un stiprināt sadarbības iespējas nacionālā un starptautiskā līmenī," norādīja DAIF Latvija valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele.