Čīlē darbu uzsāks Atakamas lielais milimetru/submilimetru masīva (ALMA) teleskops, kas ir lielākais un sarežģītākais astronomijas projekts pasaulē. Masīvs izveidots no 66 jaudīgiem radioteleskopiem un zinātniekiem dos iepriekš nebijušu ieskatu visuma dzīlēs.
ALMA, kas izvietots Atakamas tuksnesī - vienā no pasaules nomaļākajām un sausākajām vietām, tapis sadarbībā starp Eiropas, Ziemeļamerikas un Āzijas pētniecības centriem. Tā izveidošana izmaksājusi 1,3 miljardus ASV dolāru, kas ir līdz šim dārgākais astronomijas projekts. Teleskops uzbūvēts kalnos, piecu kilometru augstumā, lai tādējādi samazinātu zemeslodes atmosfēras traucējumus.
Paredzams, ka observatorija sniegs līdz šim nebijušu ieskatu visumā - ļaus pētīt galaktikas, kas radušās īsi pēc Lielā Sprādziena, un planētu izcelsmi, raksta Space.com. Eksperti norāda, ka ALMA ir aptuveni 100 reizes spēcīgāka nekā jebkurš cits līdzīgs līdz šim uzbūvēts teleskops. ALMA būvniecība ilgusi desmit gadus.
Trešdien paredzētajā teleskopa svinīgajā atklāšanas ceremonijā iecerējuši piedalīties izcilākie zinātnieki no visas pasaules, pētniecības centru pārstāvji, kā arī Čīles valdība un prezidents Sebastians Piniera.