Eksperti

Finanšu tirgi pirmajā pusgadā: politikas, inflācijas un nenoteiktības krustpunktā

Kārlis Purgailis, bankas Citadele meitasuzņēmuma CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs,07.07.2025

Jaunākais izdevums

2025. gada pirmā puse finanšu tirgos aizritēja augstas nenoteiktības un strauju politisko, ekonomisko un monetāro pārmaiņu zīmē. Lai gan gads sākās ar mērenu optimismu, vēlākajos mēnešos investoru noskaņojumu būtiski ietekmēja ASV protekcionistiskā politika, likmju dinamika un atšķirīgas makroekonomiskās norises dažādos reģionos.

Pirmais ceturksnis: optimisma un piesardzības līdzsvars

Gada sākumā globālie akciju tirgi uzrādīja pozitīvu sniegumu – īpaši Eiropa ar +6,4 % janvārī, ko veicināja uzlabots uzņēmēju noskaņojums un inflācijas mazināšanās. ASV tirgus pieauga par +2,8 %, bet attīstības valstis reģistrēja +1,8 %. Obligāciju tirgū dominēja augsta ienesīguma segmenti – ASV paaugstināta ienesīguma obligācijas pieauga par +1,3 %, attīstības valstis par +1 %.

ASV ekonomiskie dati janvārī bija neviennozīmīgi – spēcīgi rādītāji kontrastēja ar mērenu algu kāpumu un palēninātu IKP izaugsmi (2,3 % gadā). Inflācijas atdzīvošanās un stabils darba tirgus lika FRS saglabāt likmes 4,25–4,50 % robežās, uz laiku apturot samazināšanas ciklu. Tajā pašā laikā eirozonā ECB samazināja depozīta likmi līdz 2,75 %, prognozējot turpmāku monetāro stimulu.

Februārī reģionālie sniegumi sāka diferencēties – ASV akciju tirgus piedzīvoja kritumu (-3,4 %), ko izraisīja bažas par peļņas perspektīvām un politisko nenoteiktību. Eiropas akcijas noturējās labāk, bet attīstības tirgus indeksu pozitīvajā zonā (+0,5 %) noturēja Ķīnas spēcīgais sniegums (+11,6 %), ko sekmēja valsts stimulēšanas pasākumi. Obligāciju cenas visā pasaulē pakāpās cerību dēļ par procentu likmju samazinājumiem, īpaši ASV valdības obligācijas (+2 %).

Marts iezīmējās ar augstu svārstīgumu. ASV un Eiropas akcijas piedzīvoja ievērojamus kritumus – attiecīgi -5,7 % un -3,9 %. Tehnoloģiju uzņēmumu brīdinājumi par peļņas pieauguma tempu mazināšanos, FRS paziņojumi par ilgāku augstu likmju uzturēšanu un tarifu nenoteiktība radīja spiedienu uz riska aktīviem. Vienīgā pozitīvā zona bija attīstības tirgi (+0,6 %), ar Ķīnas tirgus kāpumu priekšgalā. Obligāciju sektorā bija redzams vērtības kritums lielākajā daļā segmentu, izņemot ASV valdības vērtspapīrus (+0,1 %).

Otrais ceturksnis: tirdzniecības saspīlējumi un centrālo banku dilemmas

Aprīlis bija svārstību pilns – sākotnējā negatīvā reakcija uz ASV plāniem par visaptverošiem 10–50 % tarifiem ārvalstu precēm izraisīja strauju akciju cenu kritumu. Ķīna nekavējoties atbildēja ar pretpasākumiem, kas izraisīja savstarpēju tarifu paaugstināšanas spirāli. Lai gan ASV prezidents vēlāk paziņoja par 90 dienu "pauzi" vispārējo tarifu ieviešanā, tirgus šoku tas pilnībā neatslābināja. ASV dolārs piedzīvoja būtisku kritumu (par ~4,5m% pret eiro), savukārt eiro nostiprinājās.

Inflācija gan ASV, gan Eiropā turpināja samazināties, ļaujot ECB vēlreiz pazemināt likmes par 0.25 procentpunktiem līdz 2,25 %. ASV FRS gan saglabāja piesardzību, ņemot vērā tarifu potenciālo inflācijas spiedienu un iespējamo ekonomikas bremzēšanos. Tirgus dalībnieki aprīļa noslēgumā gaidīja četrus FRS likmju samazinājumus līdz gada beigām.

Maijā neskaidrība tirdzniecības jomā un pretrunīgi ekonomikas dati uzturēja augstu nenoteiktību. ASV akciju tirgi saglabājās svārstīgi, ar nelieliem pozitīviem rezultātiem tehnoloģiju sektorā, kamēr tradicionālākie sektori uzrādīja vājumu. Eiropas akcijas piedzīvoja piesardzīgu kāpumu, pateicoties investoru cerībām uz monetārās politikas atbalstu. Attīstības tirgos Ķīnas dati saglabājās jaukti – rūpniecība uzrādīja stabilitāti, bet nekustamā īpašuma sektors joprojām bija vājuma punkts.

Obligāciju tirgū cenas svārstījās atkarībā no inflācijas un likmju gaidām. ASV valdības vērtspapīri saglabāja pievilcību kā "drošais patvērums", bet augsta ienesīguma segmenti un attīstības valstu obligācijas saskārās ar spiedienu no augošā dolāra volatilitātes.

Jūnijā tirgi stabilizējās pēc trauksmainajiem pavasara mēnešiem. ASV ekonomiskie rādītāji – īpaši nodarbinātība un patēriņa tēriņi – uzrādīja mērenu izaugsmi, bet pieaugot tarifos balstītajam spiedienam, uzņēmēju noskaņojums pasliktinājās. FRS vēlreiz saglabāja nemainīgas likmes, taču norādīja uz iespējamu piesardzīgu samazinājumu rudenī, ja tirdzniecības ietekme sāks būtiski skart izaugsmi.

Eirozonā inflācija pietuvojās ECB 2 % mērķim, un arī pamatinflācija atkāpās, ļaujot ECB uzturēt savu likmju samazināšanas trajektoriju. Tirgus prognozes jūnija beigās paredzēja vismaz vēl vienu samazinājumu līdz gada beigām. Eiropas ekonomikas noskaņojums stabilizējās, bet aktivitāte saglabājās vāja, jo vājais ārējais pieprasījums un augstā politiskā nenoteiktība bremzēja dinamiku.

Pusgada bilance: zaudējumi, iespējas un signāli nākotnei

2025. gada pirmajā pusgadā investīciju vide bija svārstīga un sarežģīta – to ietekmēja ģeopolitiskie riski, atšķirīga centrālo banku pieeja monetārajai politikai un pretrunīgi makroekonomiskie dati. ASV centrālā loma globālajās tirdzniecības attiecībās veidoja būtisku spiedienu uz aktīvu cenām visos reģionos. Kamēr Eiropa centās stabilizēt izaugsmi ar monetārās politikas palīdzību, attīstības valstis mēģināja balansēt starp fiskālo stimulēšanu un ārējo nenoteiktību. Investoru uzmanība tuvākajos mēnešos būs pievērsta inflācijas un tirdzniecības attīstībai, kā arī centrālo banku reakcijai šajos mainīgajos apstākļos.

Mežsaimniecība

Ekspertu viedokļi par Sodra grupas Latvijā esošo meža īpašumu iegādi atšķiras

LETA,16.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ekonomikas ekspertu viedokļi par "Sodra" grupas Latvijā esošo meža īpašumu iespējamo iegādi valsts vai Latvijas pensiju fondu īpašumā ir atšķirīgi.

"SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis domā, ka "Sodra" mežu portfeļa iegādes iespēju Latvijas kapitālam vajadzētu censties izmantot. Gašpuitis uzskata, ka pensiju līdzekļu pārvaldītāji varētu būt ieinteresēti šādām investīcijām, taču tad ir jāizveido pensiju fondu ieguldījumiem piemērota juridiskā struktūra ar labu pārvaldības mehānismu. Ekonomists uzsver, ka ļoti svarīga būs arī meža cena un sagaidāmā investīciju atdeve.

Ekonomists vērtē, ka "Latvijas valsts mežu" (LVM) speciāli šim darījumam veidots meitasuzņēmums varētu būt viens no risinājumiem. Ja to kotētu biržā, tad tas būtu nozīmīgs solis arī vietējā kapitāla tirgus attīstībā, norāda Gašpuitis. Ekonomists piebilst, ka šādam uzņēmumam primāri būtu efektīvas pārvaldes sistēmas izveidošana.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No ekonomiskā viedokļa premjeres Evikas Siliņas (JV) pieteiktajā valdības "restarta" plānā nav redzams nekas, kas varētu dot papildu uzrāvienu, intervijā atzina bankas "Citadele" galvenais ekonomists Kārlis Purgailis.

"Tās lietas, kas premjeres prioritātēs ir norādītas attiecībā uz ekonomiskajiem jautājumiem, manuprāt, ir vairāk tādi ierindas higiēnas jautājumi, nevis kaut kas ārpus kārtas, kas dotu papildu uzrāvienu. Līdz ar to es nesaskatu, ka šis "restarts" dos kaut ko jūtamu ekonomikai," sacīja Purgailis.

Jautāts, ko valdības darba plānā gribētu redzēt, Purgailis uzsvēra, ka vēlētos redzēt konkrētus punktus, kā valdība rīkojas, lai veicinātu Latvijas konkurētspēju. Tā varētu būt darbaspēka nodokļu tālāka pārskatīšana un regulējuma efektivizācija.

Tāpat viņš minēja, ka beidzot gribētu redzēt, ka valdība pāriet no vārdiem uz darbiem kapitāla tirgus attīstības jautājumos, par kuriem gadiem ilgi tiek runāts, bet realitātē nekas nav izdarīts.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizsardzības nodrošināšanai nepieciešamais papildu finansējums ir atrodams valsts pārvaldē, bet lēmumi par izdevumu samazināšanu būs sāpīgi un visdrīzāk valdība tādus nespēs pieņemt, tādēļ tiks pārskatīti arī nodokļi, intervijā prognozēja bankas "Citadele" galvenais ekonomists Kārlis Purgailis.

Viņš atgādināja, ka jau pagājušajā gadā, veidojot šā gada budžetu, tika nolemts palielināt budžeta ienākumus, nevis mazināt izdevumus citos sektoros. Tostarp tika palielināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tika izveidoti jauni nodokļi atsevišķiem sektoriem, piemēram, bankām, kā arī tika palielinātas akcīzes nodokļa likmes.

"Iespēja šādā veidā turpināt kāpināt budžeta ienākumus ir diezgan limitēta, jo tas tiešā veidā ietekmē Latvijas uzņēmumu konkurētspēju starptautiski, kā rezultātā diezgan ievērojami var ciest ekonomika, jo Latvijas ražotājiem būs grūtāk piesaistīt jaunus pasūtījumus, eksportētāji vairs nebūs tik konkurētspējīgi. Tādēļ jautājums ir, kā aizsardzību papildus finansēt, mazinot izdevumus citās sfērās," teica ekonomists.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Finanšu nozares asociācija (FNA) un Latvijas Privātā un Iespējkapitāla asociācija (LVCA) parakstīja sadarbības memorandu, lai veicinātu pensiju fondu dalībnieku interesēm atbilstošus ieguldījumus Latvijas uzņēmumos un projektos.

“Sadarbības memorands ir būtisks solis ceļā uz strukturētu un mērķtiecīgu pensiju fondu ieguldījumu veicināšanu Latvijas tautsaimniecībā. Uzkrātais pensiju kapitāls var kļūt par nozīmīgu finansējuma avotu Latvijas uzņēmumiem un infrastruktūras projektiem, ievērojot valsts fondēto pensijas shēmas dalībnieku intereses. Turklāt pensiju fondu kapitāls var kalpot kā viens no infrastruktūras finansējuma avotiem, mazinot atkarību no publiskā sektora līdzekļiem laikā, kad ekonomika Latvijā attīstās lēnāk, nekā tika prognozēts,” pēc memoranda parakstīšanas norādīja FNA valdes priekšsēdētājs Uldis Cērps.

“Vērtējot investīciju iespējas Latvijā, pievilcīgākās aktīvu klases ir nekustamais īpašums un infrastruktūra, uzņēmumi, kā arī meži. Potenciālais ieguldījumu apjoms, ko tuvākajiem diviem gadiem ir aprēķinājuši mūsu asociācijas biedri, lēšams divu miljardu eiro apjomā. Papildus tam plānoti arī ieguldījumi privātās un publiskās partnerības projektos un aizsardzības nozarē. Parakstot šo memorandu, esam spēruši būtisku soli, lai paplašinātu pensiju kapitāla ieguldījumu iespējas perspektīvos aktīvos Latvijā,” sacīja LVCA valdes loceklis, SG Capital partneris Harijs Švarcs.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mazumtirgotāja "Rimi Baltic" pārdošana Dānijas "Salling Group" varētu Latvijā veicināt konkurenci zemāku cenu preču sortimentā, komentējot Zviedrijas koncerna "ICA Gruppen" lēmumu pārdot "Rimi Baltic", atzina banku ekonomisti.

"SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis norādīja, ka patiesie darījuma iemesli var palikt nezināmi, tomēr ir pozītīvi, ka pircējs ir labi pazīstams un apjomīgs Dānijas uzņēmums.

"Salling Group" ir vadošais mazumtirgotājs Dānijā, kura tirgus daļa ir aptuveni 36%, kā arī kompānija darbojas Vācijā un Polijā. Grupai ir arī nozīmīga līdzdalība citās uzņēmējdarbības jomās, tostarp universālveikalos un franšīzes uzņēmumos, tostarp "Starbucks" un "Carls Jr.". "Salling Group" pārvalda aptuveni 1726 veikalus, kuru kopējie ieņēmumi 2023.gadā bija 70,3 miljardi Dānijas kronu.

"Tādējādi, lai arī uzņēmums nav nācis klajā ar savu skatījumu par tā stratēģiju Baltijas tirgū, mans pieņēmums ir, ka varētu pieaugt tirdzniecības politikas centralizācija Baltijas līmenī, ar visiem izrietošajiem plusiem un mīnusiem," norādīja Gašpuitis, piebilstot, ka tā ietekmē pamainīsies arī preču sortiments un var parādīties jauni, līdz šim nezināmi zīmoli.