Jaunākais izdevums

2025. gada sākums iezīmējis strauju aktivitātes kāpumu mājokļu tirgū – gan cenas, gan darījumu skaits pieaug, liecina nekustamo īpašumu kompānijas Latio apkopotie dati.

Saskaņā ar OECD datiem, pašlaik vidēji vienai Latvijas mājsaimniecībai, lai iegādātos 100 m2 mājokli, būtu jāstrādā 9 gadus, visu nopelnīto naudu liekot “zeķē” un neveicot nekādus liekus tēriņus. Turpretī pirms 12 gadiem mājsaimniecībai būtu jāstrādā 9,6 gadi. Pēdējo divu gadu laikā Latvijas iedzīvotāju ienākumi auguši ievērojami straujāk nekā mājokļu cenas, un ņemot vērā tirgus dinamiku, šī labvēlīgā situācija nebūs mūžīga – šobrīd, iespējams, ir pēdējais, salīdzinoši labvēlīgākais, posms tiem, kas plāno iegādāties īpašumu dzīvošanai vai investīcijām.

Pētot citas Eiropas valstis, lai iegādātos 100 m2 mājokli, Somijā vienai mājsaimniecība būtu jāstrādā 6,6 gadus, Lietuvā – 7,5, bet Igaunijā – 10,3, neveicot liekus tēriņus, piemēram, ceļot, ēst restorānos, doties uz koncertiem, bet noguldot visu uzkrāto peļņu īpašuma iegādei. Īrijā un Luksemburgā — pat virs 16 gadiem.

“Pašlaik algu pieaugums pārsniedzis mājokļu cenu kāpuma tempu. Tas ir pozitīvs signāls ne tikai pircējiem, bet arī tirgus stabilitātei kopumā. Tomēr tendences 2025. gada sākumā rāda: cenas sāk atkal kāpt, un pieejamības ‘logs’ var nebūt uz palikšanu,” komentē “Latio” nekustamo īpašumu analītiķe Ksenija Ijevļeva.

Latvijā pēdējos divos gados bijis straujš ienākumu kāpums: vidējā bruto alga no 1 462 eiro 2023. gada 1. ceturksnī pieaugusi līdz 1 757 eiro 2025. gada sākumā, pieaugot par +20%. Savukārt divu istabu dzīvokļu vidējā cena jaunajā projektā pirmreizējā tirgū Rīgas apkaimēs 2025. gadā pirmajā ceturksnī Rīgā bija 2535 eur/m2, kas ir 9% pieaugums salīdzinājumā ar 2023. gada 1. ceturksni.

Taču mājokļu cenas šajā laikā augušas daudz mērenāk. Tirgū ir jau manāmas pazīmes, ka turpmāk nekustamo īpašumu cenas varētu augt straujāk, tāpēc iedzīvotāju relatīvā spēja iegādāties īpašumu sāk mazliet elpot pakausī. Saskaņā ar 2024. gada Eurostat datiem, vidējais vecums, kad Latvijā jaunieši pamet ligzdu jeb vecāku mājas, ir 26,6 gadi, bet 2010. gadā – 28,1. Tas liecina, ka jaunieši ir kļuvuši patstāvīgāki un arvien vairāk jaunieši, aizejot no vecākiem, izvēlās īrēt nevis iegādāties savu pirmo īpašumu. Igaunijā jaunieši jau 22,4 gadu vecumā izvācas no vecāku mājās, bet Lietuvā – 23,6. Pētījumi rāda: jo agrāk pāris tiek pie sava mājokļa, jo ātrāk viņi kļūst par vecākiem.

Pirmais īpašums Latvijā tiek iegūts vidēji 32 gadu vecumā. Ironiski vai nē, bet vidējais mātes vecums pirmajam bērnam Latvijā ir 28,1 gads – brīdis, kad cilvēks bieži vien ir starp īrnieka un īpašnieka statusu. Tāpēc īpašumu pieejamība nav tikai ekonomikas jautājums – tas arī ietekmē valsts demogrāfiju.

“Ir teiciens: Gribi ietaupīt savam bērnam 10 dzīves gadus – palīdz viņam nopirkt mājokli. Latvijā tam ir arī dati kā apliecinājums. Latvijā šobrīd mājokļu pieejamības koeficients – Home Price-to-Income Ratio – sasniedz 9. Tas nozīmē, ka vidējai mājsaimniecībai būtu jāstrādā 9 gadus, lai iegādātos mājokli par tirgus cenu, neko netērējot citām vajadzībām. Šis rādītājs nav augstākais Eiropā, bet vēl joprojām tas rada virkni būtisku seku – gan sociālu, gan ekonomisku. No vienas puses, augsts koeficients var liecināt par to, ka nekustamā īpašuma tirgus ir samērā aktīvs un ka Latvijas pilsētās, īpaši Rīgā, pastāv pieprasījums pēc mājokļiem. Tas piesaista investorus, stimulē būvniecību un palīdz attīstīt īres tirgu. Tomēr reālā ietekme uz iedzīvotājiem ir mazāk optimistiska. Jaunām ģimenēm un pirmreizējiem pircējiem ir grūtāk uzkrāt pirmajai iemaksai vai saņemt kredītu. Rezultātā aizkavējas ģimenes veidošana, bērnu dzimšana un stabilas dzīves uzsākšana. Šī situācija var palielināt arī sabiedrības sociālo noslāņošanos, jo pie augsta koeficienta īpašums biežāk tiek uzskatīts par privilēģiju, nevis sasniedzamu mērķi,” stāsta “Latio” nekustamo īpašumu analītiķe Ksenija Ijevļeva.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iegādei pieejamo dzīvokļu skaits Rīgā janvārī salīdzinājumā ar decembri samazinājies par vairāk nekā 33% un veidoja 3280 mājokļu, informē nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" pārstāvji.

Savukārt īres dzīvokļu piedāvājums veidoja 2430, kas ir par 19% mazāk, salīdzinot ar decembri.

Nepilnus 40% iegādei un 77% īrei pieejamo īpašumu veidoja dzīvokļi Rīgas sērijveida projektos. Cenas segmentā saglabājušās nemainīgas - dzīvokļa kvadrātmetrs sērijveida ēkā apkaimēs janvārī maksāja 1010 eiro, bet centrā sasniedza 1410 eiro par kvadrātmetru.

Pēc "Latio" apkopotajiem tirgus datiem, pirmo reizi ilgākā laika periodā dzīvokļu piedāvājums jaunajos projektos janvārī pārsniedza piedāvājumu apkaimju sērijveida ēkās. Janvārī iegādei pirmreizējā tirgū bija pieejami 1570 dzīvokļu jeb 48% no visiem pārdošanā esošajiem mājokļiem. Īpatsvara izmaiņas "Latio" skaidro ar sarūkošo sērijveida dzīvokļu skaitu, nevis krasu jauno projektu mājokļu pieaugumu.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kaut arī bankas dati par aizvadīto gadu liecina, ka Latvijas hipotekārais tirgus ir aktivizējies, tomēr 2025. gadā jāievēro piesardzīgs optimisms, jo Baltijas valstu atvērtās ekonomikas ietekmē ārpolitiskie notikumi un patlaban ir daudz nezināmā, analizē “Bigbank” eksperti.

“Bigbank” Latvijas filiāles apkopotie dati liecina, ka Latvijā 2024. gada novembrī no jauna noslēgto mājokļu kredītu līgumu skaits pieaudzis par 116 %, kamēr Lietuvā un Igaunijā minētajā periodā pieaugums attiecīgi bija 65 % un 62 %.

Pieauga arī vidējā izsniegtā kredīta summa vienam klientam. Latvijā 2024. gada novembrī tā bija par 39 % augstāka nekā pērnā gada novembrī. Tas ir saistīts gan ar izmaiņām mājokļu cenās, gan klientu pamatprasību un kvalitātes standartu celšanos. Līdzīga tendence vērojama arī Igaunijā, kur vidējā kredīta summa gadā palielinājusies par 47 %, tikmēr Lietuvā novērots neliels kritums (-2 %).

“Pērn hipotekāro kredītu tirgū bija vērojama atgūšanās, ko sekmēja arī “Euribor” kritums. Šobrīd “Euribor SONIA” līknes liecina, ka līdz 2025. gada decembrim “Euribor” līmenis varētu kristies līdz aptuveni 1,95 %, ir analītiķi, kas sagaida pat vēl zemāku līmeni. Tikmēr “Bigbank” eksperti ir piesardzīgāki savā prognozē – mūsuprāt, “Euribor” nākamā gada beigās būs aptuveni 2 %,” komentē “Bigbank” Latvijas filiāles vadītājs Edgars Surgofts.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējos gados Latvijas komercīpašumu tirgus ir piedzīvojis būtiskas pārmaiņas – strauji mainīgie ekonomiskie apstākļi, ģeopolitiskie riski un investoru piesardzība ietekmējusi gan piedāvājumu, gan pieprasījumu.

Nekustamo īpašumu eksperti prognozē, ka šogad varētu palielināties pieprasījums pēc komerciālo platību iegādes, ko sevišķi veicina kaimiņvalstu uzņēmumu attīstības plāni paplašināt savu darbību Latvijā. Tomēr atsevišķi industriāli segmenti augsto cenu dēļ var stagnēt un ierobežotais ražošanas telpu piedāvājums rada šķēršļus uzņēmumu izaugsmei. Kādu 2025. gadu komercplatību tirgū saredz nozares eksperti?

Biroju nomniekiem elastīgas prasības; mazajiem nomniekiem atrast telpas ir vieglāk

Visplašākais biroju segmenta piedāvājums Rīgā ir jaunajos A klases biroju centros, kas ir sevišķi populāri IT, finanšu un radošo nozaru uzņēmumu vidū. Pērn brīvo biroja telpu skaits sasniedza 19,5%, kas ir augstākais rādītājs visā Baltijā, liecinot – pieprasījums pēc lielām biroju platībām ir krities, turpretī vēlme nomāt nelielas, energoefektīvas telpas ar labu infrastruktūru saglabājas stabila. Nomnieku vidū pieprasītākās lokācijas galvaspilsētā ir centra rajons un Klusais centrs. Visbiežāk tiek meklēti nelielas platības biroji līdz 100 m² ar augstu energoefektivitāti (A vai B klase) un iespēju novietot auto, tomēr šādu piedāvājumu skaits minētajās lokācijās ir samērā ierobežots. Tāpat populāra izvēle birojiem joprojām ir Skanste un Āgenskalns, kur pieejamas kvalitatīvas telpas, un, lai gan konkurence par labām lokācijām ir sīva; nomnieku lēmumu pieņemšanas laiks kļuvis ilgāks, uzņēmumiem rūpīgigi vērtējot izmaksas un infrastruktūras pieejamību. Moderno ēku priekšrocības sevišķi novērtē nomnieki, kuriem ir svarīgs darbinieku viedoklis un vēlme kolektīvam nodrošināt patīkamu, komfortablu darba vidi ar dabīgo dienasgaismu, ērtu un plašu konferenču zāli, terasēm, kur atpūsties svaigā gaisā darba dienas laikā, zaļajām zonām un parku tuvumu. Sevišķi svarīgs faktors ir stāvvietas. Kompānijas arvien biežāk izvēlas elastīgus nomas nosacījumus, tostarp aug popularitāte arī kopstrādes telpām, ko veicina arvien aktuālā hibrīddarba tendence.

Nekustamais īpašums

Ārvalstu investoru aktivitāte meža tirgū sasniedz zemāko līmeni četru gadu laikā

Db.lv,19.06.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējo sešu mēnešu laikā Latvijas meža zemju tirgū vēl izteiksmīgāk dominē vietējais kapitāls, kamēr ārvalstu investoru aktivitāte ir ievērojami sarukusi. Lai gan darījumu skaits 2025. gada 1. ceturksnī ir sarucis, salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu, zemes cenas uz hektāru saglabājas salīdzinoši stabilas – arvien nelielu lejupslīdi, liecina nekustamo īpašumu kompānijas Latio veidotais “Lauku īpašumu tirgus indekss”.

“Lauku īpašumu tirgus indekss”* – pirmais ceturksnis / 2025:

  • 1370 – kopējais darījumu skaits LIZ un meža īpašumiem (-15%, salīdzinot ar to pašu laika posmu pērn).

Lauksaimniecība izmantojamās zemes (LIZ):

  • 188 EUR/ ha – vidējā lauksaimniecības zemes nomas maksa Latvijā;
  • 14 100 EUR/ ha – augstākā reģistrētā lauksaimniecības zemes cena 1. ceturksnī (Īslīces pagasts, Bauskas novads);
  • 5 500 EUR/ ha – lauksaimniecības zemes vidējā cena par hektāru 1. ceturksnī.

Meža īpašumi:

  • 24 000 EUR/ ha – pieauguša skujkoku meža cena;
  • 17 500 EUR/ ha – pieauguša lapu koku (pamatsuga - bērzs) meža cena;
  • 3 300 EUR/ ha – vidējā meža īpašumu cena lielāko investoru darījumos 1. ceturksnī.