Katra 50. ola, kura tiek piegādāta globālajā tirgū, nāk no Latvijas, un pēc putnu olu eksporta uz vienu iedzīvotāju 2024. gadā Latvija bija otrajā vietā pasaulē, liecina Starptautiskā tirdzniecības centra International Trade Center dati (ITC atbalsta ANO tirdzniecības un attīstības aģentūra (UN Conference on Trade and Development), Eiropas Savienība un Pasaules Tirdzniecības organizācija).
Putnkopība vienmēr ir bijusi nozīmīga Latvijas lauksaimniecības nozare. Mājputni izsenis apgādāja lauku saimniecības ar putnu gaļu, olām, kā arī spalvām, kuras tika izmantotas visdažādāko mājsaimniecības preču, tostarp arī spilvenu un segu, ražošanā. Olas izsenis bija viens no svarīgākajiem līdzekļiem, kā dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas regulāri nonāca iedzīvotāju uzturā. Putnkopības produkcijas ražošanas apjomi tradicionāli samazinās karu laikā, bet tie tiek atjaunoti, iestājoties miera laika apstākļiem. Latvijā vismazākie olu ražošanas apjomi bija raksturīgi pasaules karu laikiem, it īpaši Otrā pasaules kara laikā, kad Latvijā bija viens no mazākajiem putnkopības ražošanas apjomiem Latvijas vēsturē.
Vācu okupācijas laikā – 1943. gadā – Latvijas mājputnu īpašniekiem bija uzlikts par pienākumu piegādāt 50 miljonus olu (Arnolds Aizsilnieks. Latvijas saimniecības vēsture 1914–1945, Stokholma: Daugava, 1968. g., 918. lpp.). Savukārt 1945. gadā, neskaitot pašpatēriņu un nereģistrēto tirdzniecību, Latvijā tika iepirkti un piegādāti 63 miljoni olu. Tolaik galvenās olu piegādātājas bija zemnieku vai piemājas saimniecības, jo lielu, specializētu mājputnu uzņēmumu Latvijā nebija. Otrā pasaules kara laikā bija arī vismazākais saražotās putnkopības produkcijas apjoms uz vienu iedzīvotāju visā Latvijas vēsturē. 1945. gadā Latvijā ārpus pašpatēriņa uz vienu iedzīvotāju saražoja tikai 41 olu, kas bija vairāk nekā divas reizes mazāk nekā pirmās republikas laikā. Piemēram, 1938. gadā tika saražotas 96 olas uz vienu iedzīvotāju.
Visu rakstu un plašus statistikas datus lasiet 1.jūlija žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.