Jaunākais izdevums

Viltoto alkoholisko dzērienu dēļ Latvijā ik gadu tiek zaudēti 12 miljoni eiro un vairāk nekā 74 darba vietas, liecina Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) aplēses.

Salīdzinot ar citiem produktiem, vīniem un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem ir viens no augstākajiem viltojumu rādītājiem. To pārdošanas apjoma zaudējumi Eiropas Savienībā (ES) sasniedz 2,289 miljardus eiro gadā, bet zaudēto darba vietu skaits - teju 5700. Savukārt nodokļu zaudējumi no šiem produktiem sasniedz 2,068 miljonus eiro.

Organizētās noziedzīgās grupas izmanto sarežģītas shēmas, lai maldinātu patērētājus, norāda EUIPO. Viltojumu ražotāji bieži atkārtoti izmanto oriģinālās pudeles vai izgatavo viltotas etiķetes, ko uzlīmē uz tukšām pudelēm, lai patērētāji un atbildīgās iestādes nespētu atšķirt oriģinālos produktus no viltotiem.

EUIPO kampaņā "Pasaules viltoto produktu apkarošanas diena" tiek izgaismoti draudi, ko rada viltotie pārtikas produkti un dzērieni visā ES. Šī iniciatīva ir atbilde nesenajiem ziņojumiem, kuros secināts, ka viltojumi pārtikas produktu un dzērienu nozarē joprojām rada nopietnus riskus patērētāju veselībai, kā arī kaitē Eiropas ekonomikai un kulinārijas mantojumam, uzsver birojā.

Saskaņā ar 2022.gada intelektuālā īpašuma noziegumu draudu novērtējumu, pārtikas produkti - īpaši cepumi, makaroni, čipsi un saldumi - bija otrā visvairāk konfiscētā produktu kategorija uz ES ārējām robežām 2020.gadā.

Jaunas iespējas izplatīt viltotus pārtikas produktus krāpniekiem radījusi e-komercijas izaugsme, un patērētājiem kļūst arvien grūtāk atšķirt autentiskus produktus no viltojumiem, uzsvērts Eiropola šī gada ziņojumā par smago un organizēto noziedzību ES (SOCTA). Noziedznieki manipulē ar pārtikas produktu marķējumu un iepakojumu, kā arī pielāgo ražošanas procesus, mērķtiecīgi atdarinot augstāka labuma produktus.

Tiesībaizsardzības iestāžu operācijas reālajā vidē arī ir atklājušas šīs problēmas lielos apmērus. Kopīgajā ES policijas aģentūras Europola un Starptautiskās kriminālpolicijas organizācijas jeb Interpola operācijā "OPSON", kas tiek veikta katru gadu, 2024.gadā tika konfiscēti viltoti un nestandarta pārtikas produkti 91 miljona eiro vērtībā.

Patērētāji tiek aicināti iegādāties produktus no oficiāliem mazumtirgotājiem un izplatītajiem, kā arī tikai no oficiālajām zīmolu tīmekļa vietnēm, lai izvairītos no viltotiem produktiem un pakaļdarinājumiem. Viltotajos pārtikas produktos un dzērienos tiek atrastas bīstamas vielas, tostarp metanols, dzīvsudrabs un toksiski pesticīdi, brīdina kampaņas rīkotāji.

Produkta īsteno izcelsmi var palīdzēt atpazīt produkta marķējuma, izcelsmes un sertifikācijas logotipu pārbaude. Patērētāji tiek aicināti pievērst uzmanību oficiālajām ES ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm, kas ir kvalitātes un autentiskuma apliecinājums, uzsver iniciatīvas pārstāvji. ES reģistrēti vairāk nekā 3600 produkti ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādi.

Tāpat nepieciešams rūpīgi pārbaudīt iepakojumu un pašu produktu, jo viltotiem produktiem bieži ir manāmi apdares defekti vai pareizrakstības kļūdas. Produkta izcelsmes pārbaudē var palīdzēt arī autentiskuma pārbaudes rīki, piemēram, QR kodi un hologrammas.

EUIPO kopš 1994.gada reģistrē ES preču zīmes un kopš 2003.gada - dizainparaugus, aptverot visas 27 dalībvalstis. No 2023.gada tā pārvalda arī amatniecības un rūpnieciskās ģeogrāfiskās norādes. Aģentūra sadarbojas ar ES un starptautiskajiem partneriem un ir Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra mītnes vieta.

Finanses

Divas VID amatpersonas apsūdz par naudas piesavināšanos un virsstundu viltošanu

LETA,07.04.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Prokuratūra apsūdzējusi divas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas par operatīvās darbības pasākumu veikšanai paredzētas naudas piesavināšanos.

Prokuratūras pagājušā gada pārskatā teikts, ka VID darbinieki pie kriminālatbildības saukti par krāpšanu, piesavināšanos un dienesta viltojumi. Saņemot uzdevumu, viņi pieprasīja naudas līdzekļus operatīvās darbības pasākumu veikšanai, bet šo naudu izšķērdēja, izmantojot nelietderīgi un piesavinoties, kā arī noformēja dokumentus par it kā strādātām virsstundām, kas tiek apmaksātas.

Papildinot pārskatā teikto, prokuratūrā aģentūrai LETA norādīja, ka kopumā nelikumīgi iegūti aptuveni 1500 eiro.

Lieta patlaban atrodas tiesā, taču tai ir noteikts slepenības režīms, jo tā satur valsts noslēpumu. Tāpēc plašāka informācija netiks sniegta.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvija aizvadītajā gadā piedzīvojusi trešo straujāko cigarešu kontrabandas pieaugumu Eiropā, atpaliekot tikai no Nīderlandes un Ungārijas, liecina jaunākais KPMG pētījums par nelegālo cigarešu tirdzniecības izplatību Eiropā 2024. gadā.

Ņemot vērā šo straujo kontrabandas pieaugumu 2024. gadā, nelegālais cigarešu tirgus Latvijā ir sasniedzis jau 18 % no kopējā patēriņa, nodarot budžetam zaudējumus 67 miljonu eiro apmērā zaudēto nodokļu dēļ. Tostarp Latvijā ir bijis arī lielākais cigarešu kontrabandas pieaugums Baltijas valstīs – Lietuvā cigarešu kontrabanda pieaugusi par 2,2 procentpunktiem, savukārt Igaunijā cigarešu kontrabandas patēriņu izdevies mazināt par 4,2 procentpunktiem.

Eiropā kopumā pērn visstraujāk kontrabandas cigarešu patēriņš pieauga Nīderlandē (+10,2 procentpunkti), Ungārijā (+5,6 procentpunkti), Latvijā (+4,5 procentpunkti), kā arī Somijā un Francijā (+4,4 procentpunkti). Savukārt vislielākais cigarešu kontrabandas samazinājums 2024. gadā novērots Moldovā (- 9,2 procentpunkti), Bosnijā un Hercegovinā (-6,2 procentpunkti), Grieķijā (-6,2 procentpunkti) un Ukrainā (-5,7 procentpunkti).KPMG pētījums parāda, ka 2024. gadā Eiropā tika patērēti 38,9 miljardi nelegālo cigarešu, kas ir augstākais līmenis kopš 2015. gada un veidoja 9,2 % no kopējā cigarešu patēriņa. Tādejādi Eiropas valstis neieņemto nodokļu dēļ kopumā zaudēja līdz pat 14,9 miljardiem eiro, kas savukārt ir stimulējis dažādu organizētās noziedzības grupējumu uzplaukumu un nostiprināšanos reģionā.