Valsts ieņēmumu dienests (VID) komponistam Raimondam Paulam uzrēķinājis nodokļu parādu aptuveni 14 000 eiro apmērā, trešdien vēstīja televīzijas kanāla «RīgaTV 24» raidījums «Uz līnijas».
«Es rakstu brīvajā laikā dziesmiņas. Un, kad tās dziesmiņas kāds dzird, tad par to man maksā autorhonorāru. Tad no tā tiek novilkti 23% nodokļos. Tagad man pēkšņi paziņoja, ka es esmu valstij parādā lielu summu. Tie ir apmēram 14 tūkstoši eiro,» tā R. Pauls komentēja savu nokļūšanu nodokļu parādnieku sarakstā.
VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme sacīja, ka šis jautājums ar kolēģēm jau ir izrunāts un tagad tikai atliek sakomunicēt ar cienījamo Maestro, lai šīs lietas varētu izrunāt. «Ir jāskatās visas summas, kas ir maksātas. Mēs uzaicināsim Maestro pie mums un iziesim cauri visam, kas ir noticis, kādas summas viņš ir saņēmis pagājušajā gadā, un tiksim skaidrībā ar visu,» solīja Jaunzeme.
Pats Maestro norāda, ka viņa darbībās nekādas ļaunprātības nav un ka no viņam maksātajiem honorāriem tika novilkti 23% nodokļos. Tālāk viņš neko nezinot, vien dzirdējis par kaut kādiem jauniem likumiem, bet skaidrības viņam nav.
VID atgādina, ka pērn ieviestā nodokļu reforma radikāli mainījusi kārtību, kādā tiek piemērots ienākuma nodoklis un neapliekamais minimums. Kopš 2018. gada 1. janvāra nodokļa aprēķinus ietekmē ieviestā progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme un diferencētais neapliekamais minimums. Abu minēto likmju lielums ir atkarīgs no kopējiem gada laikā gūtajiem ienākumiem, tātad – ne tikai no darba algas, bet arī saņemtajām autoratlīdzībām.
Nodokļu progresivitātes princips ir vienkāršs – mazākiem ieņēmumiem piemēro mazāku IIN likmi, bet lielākiem – lielāku. Ikviens cilvēks var izvairīties no situācijas, kad nodoklis jāpiemaksā no savas kabatas, taču, kā jau visām pārmaiņām, arī nodokļu reformas gadījumā ir nepieciešams laiks, lai cilvēki pielāgotos un labāk to izprastu.
Nodoklis būs jāpiemaksā, ja ieņēmumiem nepiemēros atbilstošu ienākuma nodokļa likmi. Piemēram, Jūsu no vairākiem ienākumu avotiem saņemtā summa mēnesī ir 2000 eiro (kopējie ienākumi gadā pārsniegs 20004 eiro), taču ienākumiem piemērota IIN likme 20%. Tas nozīmē, ka visa gada garumā saņemsiet vairāk, taču gadam noslēdzoties nesamaksātā nodokļa daļa būs jāatdod atpakaļ valstij. Nodokļu likmes tiek piemērotas vadoties pēc šādiem kritērijiem:
·gada kopējiem ienākumam līdz 20 004 eiro tiek piemērota 20 % IIN likme;
·gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 55 000 eiro, tiek piemērota 23 % IIN likme;
·gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 55 000 eiro, tiek piemērota 31,4 % IIN likme.
Piemēram, konstatējot, ka ienākumi mēnesī pārsniedz 1667 eiro un šāda situācija atkārtosies arī nākošajos mēnešos, cilvēks pats var izvēlēties piemērot augstāko likmi - 23% IIN, nevis zemo – 20 %. Pēdējais īpaši attiecas uz autoratlīdzības saņēmējiem, kuru kopējie gada ienākumi pārsniegs 20 004 eiro. To var izdarīt tiešā veidā informējot savu darba devēju vai autordarba pasūtītāju, skaidro VID.
Ja autoratlīdzības saņēmējam ir arī pamata darba vieta, der zināt, ka VID EDS sadaļā Algas nodokļa grāmatiņa (ANG) ikviens pats var atzīmēt kuru IIN likmi piemērot savai darba algai – 20 % vai 23%. Lai to izdarītu nav nepieciešamas doties uz VID vai iesaistīt savu darba devēju, ja vien pats nevēlas ar viņu par šo jautājumu aprunāties. To var izdarīt no jebkuras vietas un ierīces, kurai pieslēgts internets (dators, telefons). Šo informāciju saņems tas darba devējs, kuru cilvēks ir atzīmējis savā ANG kā «galveno ienākumu gūšanas vietu» un nekavējoties piemēros norādīto likmi.
Tāpat vērts zināt, ka aprēķināto nodokļa summu, kuru bieži dēvē par parādu, var samazināt pievienojot Gada ienākumu deklarācijai čekus un kvītis par attaisnotajiem izdevumiem. Der arī atcerēties, ka nodokļu summu iespējams maksāt pa daļām. Turklāt pēdējās likumdošanas izmaiņas paredz, ka vairums iedzīvotāju norēķināties ar valsti – atgriežot gada laikā nesamaksāto nodokļa daļu valsts kasē, var līdz 2020.gada 1. decembrim. Šādi - atviegloti nosacījumi gan neattiecas uz saimnieciskās darbības veicējiem un cilvēkiem, kuri izīrē savu nekustamo īpašumu.
(pievienots VID skaidrojums par nodokļu reformas radītajām izmaiņām).